Diş Apsesine İyi Gelen Bitkiler Şifalı Otlar

Diş apsesi oldukça ağrılı, yüzün şişmesine ve hatta ateşinizin çıkmasına neden olabilen sıkıntılı bir sorundur. Diş apsesinin en yaygın nedenleri diş çürükleri veya günlük ağız bakımına gerekli özeni göstermemek olarak belirtilir. Diş veya diş etinde biriken bakteriler zamanla bir enfeksiyona ve ardından içi iltihapla dolu bir şişkinliğe yani diş apsesine yol açabilirler. Diş apsesine iyi gelen bitkiler daha çok ağrı ve şişliği azaltmak adına önerilir ancak enfeksiyonu bitkilerle gidermeye çalışmak boşa zaman harcamanıza neden olabilir.
Diş apsesi bir diş doktoru tarafından tedavi edilmelidir. İltihabın boşaltılması ve ardından antibiyotik ve kanal tedavisi benzeri müdahalelerle apseye neden olan sorunun kökten çözülmesi gerekir. Bitkiler apseyi tedavi etmek için değil ama diş apsesinin yol açtığı şikayetleri azaltmak için kullanılabilir. Diş apsesine iyi gelen bitkiler hakkında bilgi edinerek, tedavi sürecinde apse belirtilerini hafifletmeyi deneyebilirsiniz. Doktorunuza danışarak bitkilerin apse üzerindeki etkisiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi de alabilirsiniz.
Diş Apsesi İçin Şifalı Bitkiler
Diş apsesinin ancak bir dişçi müdahalesiyle tedavi edilebileceğinden söz etmiştik. Buradaki bitkiler dişçi randevusuna dek belirtilerin daha az rahatsızlık vermesi için etkili olabilir. Bazı bitkilerin ağrı kesici, antibakteriyel, iltihap azaltıcı ya da şişliği azaltacak özellikleri vardır. Ancak dişteki enfeksiyonu tamamen iyileştirmek veya iltihabı boşaltmak konusunda yardımcı olamazlar.
Papatya: Papatya çayı ile ağız gargarası yapabilirsiniz.
Ekinezya: Ekinezya çayını gargara için kullanabilirsiniz.
Karanfil yağı: Az miktarda karanfil yağı pamuğa damlatılarak apseye sürülebilir veya bir bardak suya bir-iki damla karanfil yağı damlatılarak gargara yapılabilir. Fazla miktarda ya da uzun süre kullanılmamalıdır, tahriş edici olabilir. Toz karanfil ve zeytinyağı ile bir karışım yaparak apseye sürmeniz de mümkün.
Zeytin yaprağı: Bitkinin çayı ile gargara yapabilirsiniz.
Sarımsak: Evde yağı çıkartılarak, sarımsak yağından birkaç damla apseye sürülebilir.
Kaygan karaağaç: Bir tutam kaygan karaağaç tozunu apse üzerine sürebilirsiniz.
Çay ağacı yağı: Bir bardak suya bir damla çay ağacı yağı katılarak gargara yapılabilir ya da bir damla çay ağacı yağını pamuk yardımıyla apse üzerine sürebilirsiniz. Bu yağın tadı kötüdür ve fazla miktarda yutulursa mide bozukluğu ve baş dönmesi gibi yan etkileri olabilir.
Dulavratotu kökü: Bitkinin çayı ile gargara yapabilirsiniz.
Cayenne biberi: Suyla karıştırarak apseye sürülebilir ancak bu çok acı bir biberdir, canınızı yakmamaya dikkat edin.
Karahindiba: Karahindiba çayı gargara yapmak için uygundur.
Oregano yağı: İki kaşık zeytin yağına ya da yarım bardak suya bir iki damla oregano yağı damlatıp ağzınızı bu karışımla çalkalayabilirsiniz. Karışımı yutmayıp tükürün.
Toz zerdeçal: Bir çay kaşığı toz zerdeçalı yarım çay kaşığı su ile karıştırıp, karışımı apse üzerine hafifçe sürebilirsiniz.
Burada sıralanan bitkileri demleyerek, hazırladığınız çay ile ağız gargarası yapabilirsiniz. Herhangi bit bitkisel karışımı ya da bitkisel yağı doğrudan apse üzerine sürmeden önce, bu bitkinin ağızdan almaya uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Aksi takdirde ağız yaraları ya da mide bozulması gibi yan etkilerle karşılaşırsınız.
Bazı bitkisel yağların sadece haricen kullanıma uygun olduğunu unutmayın. Diş apsesine iyi gelen bitkiler listesinde, hangi bitkinin nasıl bir kullanıma uygun olduğunu belirtmeye çalıştık ancak yine de nasıl kullanacağınıza emin olmadığınız bitkisel yağları uygulamaktan kaçının. Diş etlerinizi zedelememek ya da alerjik tepkilere yol açmamak için sadece uygulaması hakkında bilgi sahibi olduğunuz ürünlere yönelin.