Kekik Faydaları Nelerdir?

Salataların, yemeklerin vazgeçilmezi herkesin bildiği gibi baharatlardır. Kekik, kimyon, nane, karabiber, kırmızı biber ve tuz salatalarda başlıca vazgeçilmez tercih edilen maddelerdir. Ülkemizde birçok kişi yemek yaparken baharatsız yemek yapmaz. Hele Doğu illerimizde çeşitli baharatlar yemeklerin vazgeçilmez yiyecekleridir. Kebap, çiğ köfte, döner gibi yiyeceklere asıl tat veren bu baharatlardır. Yapılan yemeklere ve salatalara ayrı bir tat katar. Salatanın içerdiği malzemesine göre karabiber, kırmızı biber, nane ve kimyon gibi çeşitli baharatlar salataya ayrı bir lezzet verir. Ayrıca dolma, yaprak sarması gibi yiyeceklerin hazırlanan iç kısmına da tat vermesi açısından bu baharatlar eklenir.

Pirinç ve soğan ile birleştirilerek kekik, kimyon, nane inanılmaz bir lezzet kazanır. Peki lezzeti ve yemeklere kattığı tat bu kadar fazla olan bu baharatların faydası, şifaları nelerdir? Tabii ki bu kadar lezzetli olan bu baharatların vücudumuz için faydaları da vardır. Peki bu baharatlardan olan kekik faydaları nelerdir?

Kekik Faydası Nedir?

Bu şifalı bitki ülkemizde bölgelere göre farklı isimlerle anılmaktadır. Latince adı thymus vulgaris olan bu şifalı bitki, bölgelere göre güvey otu, sinek kanadı, zatrin, sater, anzer çayı, çatır, zahter, kakuk, keklik otu, zater, nemamul otu gibi isimlerle de anılır. Balkanlarda, Avrupa ve Anadolu da çok yaygın olarak yetiştirilmektedir. Aslında yetiştiriciliği çok da zor değildir. Yol kenarlarında bile kendiliğinden yetişebilir. Yaz aylarında çiçekler açan bir bitkidir. Baş ağrısını geçirir. Balgam söktürür, bu sayede sinüslerin ve bronşların temizlenmesini sağlar. Yaraların kolay iyileşmesini, yara yerlerinin kolay kapanmasını sağlar. Bağırsakları solucanlardan temizler. Bağırsak solucanlarının düşmesini sağlar. Hazmı kolaylaştırması ve sindirim sistemini rahatlatması da faydaları arasındadır. Mide şişkinliğini giderir. Bronşiti geçirmeye faydalıdır. Romatizma ve siyatik ağrılarından bıktınız mı? Hem bu şifalı baharatı tüketerek lezzetinize lezzet katabilir, hem de romatizma gibi ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Adet yani regl ağrılarınızdan da bu şifalı bitki sayesinde kurtulabilir, adet döneminizi daha rahat, ağrısız bir şekilde atlatabilirsiniz. Adet dönemi birçok bayan için korkulu bit rüya gibidir. Bu dönemdeki ağrılar bayanların günlük hayatını yüksek oranda etkiler. Fakat bu şifalı yağ ile adet ağrılarından kurtulmak mümkündür. Aynı zamanda uykusuzluğu giderir. İdrar söktürücüdür.

Kas ağrısı ve artrite faydalıdır. Sinir sistemine şifa sağlaması da bu şifalı bitkinin faydaları arasındadır. Sarımsak da kekik ile birlikte tüketildiğinde çok faydalıdır. Bu muhteşem ikili ile vücuttaki bakteri ve mikroplardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Grip gibi kış ayları hastalıklarından da bu bitkiler sayesinde kurtulmak mümkündür. Eski zamanlardaki savaşlarda mikropların yayılmaması için yine bu şifalı bitki kullanılırmış. Özellikle kekik çayı mide ağrılarını giderir, astım, faranjit ve bronşit gibi hastalıklara yarar sağlar. Ayrıca saçları güçlendirmesi ve saç dökülmesini önlemesi de faydası arasındadır.

Kekik Zararları

Küçük çocuklara yedirildiğinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Hamile ve emziren bayanların tüketmemesini tavsiye ederiz. Kalp yetmezliği durumlarında kullanmamalısınız. Midenizde gastrit, ülser gibi rahatsızlıklar varsa kekik yemekten kaçınmalısınız. Unutmayın ki her şeyin fazlası zarar, hiçbir yiyeceği lüzumundan fazla tüketmemelisiniz.

Gelen aramalar:

  • kekik