Pancarın Faydaları Nelerdir?

Salatalar ve turşular yemeklerin yanında vazgeçilmez yiyecekler arasındadır. Özellikle akşam yemeklerinin yanında salata yapılır yada turşu çıkarılır. Pancar salatası, turşusu, mor lahana salatası, beyaz lahana turşusu, marul salatası, havuç ve turp salataları yada karışık turşu gibi turşular hazırlanır. Hele ki misafirler geldiğinde, özene bezene harika tatta salatalar hazırlanarak misafirlere sunulur. Bu salatalar ve turşular, yemeğin lezzetine lezzet katarken, diğer taraftan da şifaları sayesinde vücuda da fayda sağlar. Sağlığa sağlık katar. Hastalıklara karşı koruma sağlar. Pancar faydaları da salatası ve turşusu yapılarak vücuda yararları alınabilen sebzeler arasındadır. Bu şifalı sebze sayesinde hastalıklardan korunabilir ve sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

Pancarın Faydaları

Latince adı beta vulgaris olan bu şifalı sebze vücut için çok yararlıdır. İçerdiği A, B1, B2, B5 ve C vitaminleri sayesinde hastalıklara karşı koruma sağlar. Vücudun savunmasını güçlendirir. Birçok faydası olan bu şifalı bitki, vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi de pancar faydaları arasındadır. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder. Kansızlık yani anemi rahatsızlığına karşı yararlıdır. Sonuç olarak lösemi yani kan kanseri tedavisinde kullanılabilir. Enerji verir. İsimleri, yaşadıklarınızı, önemli bir takım numaraları kolay unutmaktan mı yakınıyorsunuz? Hafızanızın güçsüzlüğünden mi şikayet ediyorsunuz? Artık üzülmeyin. Hafıza güçlendirmesi, belleği tazelemesi de pancar faydaları arasındadır.

Bu şifalı sebzeyi tüketerek zamanla hafızanızı güçlendirmeniz mümkündür. Ayrıca pancar, obezite riskini azaltır. Yüksek oranda vitamin ve mineral içerir. Demir, potasyum, fosfor, manganez gibi minerallerin yanında folik asitte içerir. Böbrek, dalak, safra kesesi, karaciğer ve daha birçok organı korur, hastalıkları önler. Böbrek taşlarının oluşmasını engeller. Kalp ile dost bir sebzedir. Kas ve sinir fonksiyonlarını düzenler. Alerjik reaksiyonlara karşı da mücadele etmeye yardım eder. Adet döngüsü zamanındaki yani aybaşındaki düzensizlikleri önler. Menopoz dönemindeki kadınlar tüketirse, rahatlamalarına etki eder.

Menopoz dönemi kadınların korkulu rüyasıdır. Terlemeler, yerli yersiz üşümeler, sinir, stres, olaylara çabuk sinirlenme, gerginlik gibi durumlar kadınların canını fazlasıyla sıkar. İşte menopoz döneminde rahatlatıcı etkisi olması da pancar faydaları arasındadır. Güçlü antioksidanlar içerir. Dolaşım sistemini güçlendirir. Bu şifalı sebze, Doğu Avrupa mutfağında çokça tercih edilir ve kullanılır. Havuç, lahana ve ıspanak gibi sebzelerle karıştırılarak harika bir kokteyl elde edilebilir. Hazırlanan bu şifalı sebze suyu oldukça sağlıklıdır. Çok az kalori içermesi sebebiyle, zayıflamaya yardımcı olur. Diyet yapanlar rahatlıkla pancar kullanabilir. Sağlıklı kilo vermek isteyenler bu etkili ve şifalı sebzeyi kullanabilir. Ayrıca selülitlerden de kurtulmaya yardım eder.

Pancar Nasıl Tüketilebilir?

Çiğ olarak salatalarda birçok ülkede tercih edilir ve sıkça kullanılır. Ayrıca pişmiş olarak çorbalarda ve hatta bazı ülkelerde turta yapımında bile pancar kullanılır.