Tarçının Faydaları Nelerdir?

Hoş kokusu ve nefis tadıyla herkesin tatlılarda özellikle kullandığı bir bitkidir. Tatlılarda kullanılmasının yanı sıra tarçın çaylarda da tercih edilir. Aslında Orta Doğu ve Güney Asya’da yaygın olarak küçük bir ağaç şeklinde bilinir. Ülkemizde ise genellikle kabuk veya toz olarak satışa sunulmaktadır. Amaca hizmet edecek şekilde istenilen formu tercih edilir. Pastalarda, keklerde, kurabiye yapımlarında çoğu kez tatlandırıcı olarak kullanılır. Bir de herkesin severek tükettiği kış aylarının vazgeçilmez tadı saleplerde kullanılır. Sıcacık salebin üzerine bir parça serperek herkes tam bir lezzet harikası elde eder. Tabii tüm bu enfes tadı ve harika kokusunun yanında tarçın faydaları da tartışılmaz. Çok eski bilinen bir baharattır. Yüzyıllardır birçok ülkede severek kullanılır. Sri lanka bölgesi civarında bulunmuştur. Hatta çok eski yıllarda bu şifalı bitkinin altın ve gümüşten bile değerli olduğu söylenirdi. Mısırlılar döneminde ise büyücülük yapanlar yine bu bitkiyi kullanırlardı.

Tarçının Faydaları Saymakla Bitmiyor

Latince adı cinnamomum zeylanicum olan bu şifalı bitki, ülkemizde yörelere, bölgelere göre farklı isimlerle anılmaktadır. Çoğu bölgede darçın, boru tarçın, şerbet kokusu, tatlı kabuk, lohusa kokusu, darçin ve darşın gibi adlarla da anılmaktadır. Harika kokusu ve nefis tadı bulunan tatlıların vazgeçilmezi olan faydaları da saymakla bitmez. Kolesterolü düşürür. Şeker yani diyabet hastaları için faydalıdır. Kan şekeri ve kolesterol oranını dengeler. Lif, demir, kalsiyum gibi mineraller ve çeşitli tanenler içerir. Kalsiyum ve diğer mineralleri içermesi sebebiyle özellikle kolon kanserine karşı koruyucudur. Kış aylarında herkesin sıkça yakalandığı grip, nezle, öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıklar için şifa kaynağıdır. Bu hastalıkları kolay atlatmanıza yardımcı olur.

Çayın içine ekleyebilir veya bal ile tüketebilirsiniz. Çayın içine şeker yerine eklenebilir ve tat kazandırabilir. Bu sayede hem sağlık için fayda sağlar hem de çaya tat katar. Üstelik şeker ile kıyaslanırsa şeker yerine çayın içinde bal kullanılması oldukça büyük fayda sağlar.

Vücut ısısını arttırarak enerji ve zindelik kazandırır. Sindirim sistemini düzenler ve hazımsızlığı giderir. Kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. Mide ağrısı çekenler, özellikle gastrit, ülser ağrılarından kıvrananların tercihi de bu şifalı bitki olmalıdır. Mide ağrılarını dindirmesi de bitkinin faydaları arasındadır. Ayrıca ucuz ve kolay temin edilebilir olması kullanılırlığını arttırır. Nefesinizin kötü kokmasından şikayet ediyorsanız bu şifalı bitkiden tüketmelisiniz. Nefesiniz harika kokacaktır. İştah açar. Ciltte çıkan akneler, çeşitli cilt lekelerine karşı da kullanılabilir. Tüm bunların yanında afrodizyak etkisi de vardır. Baş ağrılarını dindirir. Kadınların özel günlerindeki adet ağrısına yani regl ağrısına da iyi gelir, ağrıyı hafifletir. Anemi yani kansızlığa da iyi gelir. Eğer tarçını sevmiyorsanız tarçınlı havuçlu kek tarifimize göz atabilirsiniz.

Tarçın Bal İkilisi

Tarçın tek başına kullanılmasının yanında bal ile de tam bir şifa kaynağıdır. Cilt lekelerine karşı, sivilcelere karşı bu ikili mükemmel sonuçlar verir. İki çay kaşığı balın içine bir çay kaşığı tarçın ekleyin. Son olarak da birkaç damla limon sıkın. Bu karışımı iyice karıştırın. Yüzünüze bir maske kıvamında yaydırıp sürün. Yarım saat bekledikten sonra cildinizi yıkayın. Maske yüzünüzdeyken cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Yıkadıktan sonra ise cildinizdeki parlaklığı, ışıltıyı ve pürüzsüzlüğü fark edeceksiniz. Ayrıca bu ikiliyi sabah kahvaltılardan eksik etmeyin. Tarçın bal ikilisi sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz azalacaktır. Soğuk kış günlerinde vücudunuza güç verecek, sizi canlı tutacaktır. Ağız ve kulak enfeksiyonları için de çok faydalıdır. Artrit hastalığının tedavisine yardım eder. Çok zayıf olup kilo almak isteyen kişilerin kilo almasını sağlar. Kas ağrılarına iyi gelir. Karaciğer ve safra ile ilgili sorunların tedavisinde etkilidir. Uzmanlara göre bir çorba kaşığı bal ile yarım çorba kaşığı tarçın karıştırılıp düzenli tüketilirse birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynar. Kıl dönmeleri yada sivilcelere de sürerek birkaç saat bekletip yıkayabilirsiniz. Zamanla kıl dönmesi sivilcelerden kurtulacaksınız. Bal ile birlikte sindirimi düzenler, sindirim sisteminizi rahatlatır. Kolay gaz çıkarmanızı sağlar.

Harika görünümlü saçlara mı kavuşmak istiyorsunuz? Saçlarınız kolay yıpranıyor ve parlamıyor mu? Adresiniz yine bu harika ikilidir. Bu şifalı ikili sayesinde saçlarınız istediğiniz parlaklığa kavuşacak, cansız ve mat görünümden çıkacak. İçeriklerinde bulunan kalsiyum nedeniyle kemiklerinizi korur. Dişlerinizin güçlenmesini sağlar. Yorgunluk, stres hepimizin derdidir. Fakat bu enerji ve dinginlik veren, yorgunluk alan karışım sayesinde stresten uzaklaşacaksınız.

Herhangi bir alerjiniz varsa tarçını yada tarçın bal ikilisi kullanmamanızı öneririz.