Maden Suyunun Faydaları Nelerdir? | Şifali Bitkiler

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

5 yıl önce
Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yemeklerden sonra akşam vakitlerinde hepimizin zaman zaman yemeği fazla kaçırdığımız olur. Hele ki sevdiğimiz yemekler varsa, hiç düşünmeden fazla miktarda yeriz. Ancak yemeği bitirdikten sonra fazla yediğimizi, yemeği fazla kaçırdığımızı anlarız. Maden suyu, soda, çeşitli gazlı içecekler yada çay içerek yediklerimizi bastırmaya çalışırız. Hemen yemekten sonra hazımsızlık çekeriz, zaman zaman karnımıza ağrı girer, yediklerimiz ağzımıza gelecek gibi bile olur. İşte tüm bu rahatsızlıkların çekilmemesi için aslında dengeli beslenmek, bir öğünde aniden çok fazla yemek yememek gerekir. Bu sağlığımız açısından da sakıncalıdır. Fakat zaman zaman hepimizin başına gelir. Neyse ki soda, çeşitli asitli içecekler ve bunlara benzer şeyler içerek midemizi biraz olsun rahatlatabiliriz. Bu gazlı içecekleri içtikten sonra geğirerek rahatladığımızı hissederiz.

Midemiz de rahatlar. Peki aslında sadece midedeki gazı alması için içtiğimiz, sindirimi rahatlatmak ve yediklerimizi öğütmek için içtiğimiz maden suyu faydaları nelerdir? Tabi sindirimi rahatlatması yanında cilt ve vücut için de birçok faydası vardır.

Maden Suyu Faydaları Nelerdir?

Maden suyu vücut için birçok faydası olan bir içecektir. Şifaları oldukça çoktur. Halk arasında maden suyu, soda olarak anılsa da aslında ikisi birbirinden farklı içeceklerdir. Hatta meyveli olanları da vardır. Birçok kişi tarafından meyveli olan çeşitleri tercih edilir. Vişne, limon, elma, böğürtlen gibi çeşitleri mevcuttur.

Öncelikle cilt için oldukça şifalı ve faydalıdır. Cildin güzelleşmesini, sıkılaşmasını ve beslenmesini sağlar. Pürüzsüz ve güzel görünen bir cilde sahip olmayı kim istemez? Hele ki bayanlar ciltleri güzel görünsün, pırıl pırıl parlasın diye bir çok krem ve jel kullanır. Oysa ki cildinizi güzelleştirmenin farklı yolları da var. Cildi güzelleştirmesi, parlaklık vermesi de maden suyu faydaları arasındadır. Cildinizi belirli aralıklar ile bir parça pamuk yardımıyla bu şifalı suyla silebilirsiniz. Zamanla pürüzsüz bir cilde sahip olduğunuzu sizde fark edeceksiniz.
Hücreleri toksinlerden arındırır, hücrelerin yenilenmesini sağlar.
Kasların düzgün işlemesini sağlar.
Sinir sistemine faydalıdır. Sinir sistemine etki ederek, işleyişine yarar sağlar.
Yazın güneşlenmeyi seviyor musunuz? Fakat güneşte fazla kaldığınız zamanlarda oluşan güneş lekeleri canınızı mı sıkıyor? Hele ki fazlasıyla beyaz tenli olan kişiler güneşten çok daha çabuk etkilenir. İşte bu şifalı ve etkili su ile cildinizdeki güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz.
Vücudunuzdaki su ihtiyacını da karşılar.
İçerdiği mineral maddeler sayesinde vücudunuzun mineral ihtiyacının çoğunu karşılamanıza yardım eder.
Böbrek, prostat gibi organların korunmasına yardım eder. Böbrek taşı oluşumunu engeller.
Kalp ile dosttur.
Sindirime yardımcı olması da maden suyu faydaları arasındadır. Bu şifalı su, hazmı kolaylaştırır. Yemeklerden sonra 1 şişe maden suyu içmek sindirim sisteminizi rahatlatır, yediklerinizi kolay sindirmeye ve hazmetmeye yardım eder.
İdrar söktürücü etkiye sahiptir. Kolay idrara çıkmanızı sağlar.

Yorgunluk ve stresi atmayı sağlar. Günün yorgunluğundan şikayet etmeyi bırakın. Bu şifalı su ile birlikte stresten ve yorgunluktan biraz olsun uzaklaşacaksınız.
Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarına karşı kullanılabilir.
Kemiklerin yapısını korur. Özellikle kemikler ile birlikte diş sağlığının, diş yapısının da korunmasını sağlar.

Ramazan ayında da soda, maden suyu gibi gazla içecekler bol miktarda tüketiliyor. Oruç tutulması sebebiyle bütün gün su içmemek yada sıvı bir içecek almamak vücudun hem susuz hem de mineralsiz kalmasına sebep olur. İşte bu şekilde kaybedilen sıvı ve mineral kaybı bu içecek sayesinde karşılanabilir. Ayrıca havaların da çok sıcak olması nedeniyle kişilerde halsizlik, bitkinlik de görülebilir. Bu halsizlik ve bitkinlik hali için de bu şifalı içecek içilebilir.
Yemekleri fazla kaçırdım diye üzülmeyin. Bir soda için ve rahatlayın. Bu sayede hem yediklerinizi sindirecek, hem de hazımsızlığı gidereceksiniz.

Maden Suyu Zararları

Her şeyin fazlası zarardır. Bu nedenle maden suyu fazla tüketimi de vücuda yarar yerine zarar verebilir. Özellikle kalp hastalığı bulunanlar ve böbrek hastalığı bulunanlar çokça tüketmemelidir. Günde 2-3 şişeden fazla tüketilmesini tavsiye etmeyiz.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık