Argan Yağı Faydaları

Şifalı bitkiler arasında yer alan argan, fundagiller familyasında oluyor. Latince ismi Argania spinosa olan bitki kapalı tohumlular bölümünde ve iki çenekliler sınıfında yer alıyor.

Fas’ın güneybatısında bulunan, kireçli topraklara sahip yarı çöl olan Sous Vadisi anavatanı olan bitkinin meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilen kozmetik ile mutfakta kullanılan değerli yağı için yetiştiriliyor.

Dünyada sadece Sous Vadisi’nde yetişen argan ağacı, yılda 40-50 gün yağan yağmur suyuyla yani çok az bir suyla besleniyor. Zeytin büyüklüğünde meyveler veren küçük bir ağaç olan argan ağacı, su ihtiyacını karşılamak için ağacın kökleri gövdesinin 5 katı kadar büyüyor.

Mayıs ayında olgunlaşan meyveler Haziran ile Temmuz aylarında ağaçtan düşmeye başlıyor. Toprağa düşen meyveler kurumaya bırakılarak Ağustos’ta toplanıyor. Keçiler tarafından bu ağaç büyük büyük bir zevk ile yeniliyor ve argan ağacını yiyen keçilerin gübresi de verimli oluyor.

Argan yağı meyvelerin sert çekirdeklerinin içinde bulunan, bademe benzeyen kısımdan üretiliyor. Argan yağı yemeklik olarak kullanılacaksa iç kesim kavruluyor. Kozmetikte kullanılacaksa kavurma yapılmıyor.

Yaklaşık olarak 100 kg olgunlaşmış meyve kuruduğunda 60 kilograma düşüyor. Bu meyvelerden ise 30 kg çekirdek çıkıyor. Çekirdeğin ise 3 kilogramı badem. Başka bir deyişle 1.8 litre argan yağı demek oluyor. Yani 100 kg olgunlaşmış meyveden 1.8 litre argan yağı elde ediliyor. UNESCO tarafından korumaya alınan argan ağacı Fas’ın sıvı altını olarak adlandırılıyor.

Argan yağının üretimi ise kadın kooperatifleri tarafından toplanarak kurutulduktan sonra kurumuş meyvelerin çekirdeklerinin aynı kooperatifte çalışan kadın işçiler tarafından kırılıp bademlerinin ortaya çıkarılması sonucu yapılıyor. Ortaya çıkan bademler konusunda uzman ekiplerce satın alınıyor. Hijyenik ve modern tesislerde soğuk ezme yöntemiyle de standart kokusuz argan yağı elde ediliyor.

Argan yağında E vitamini bol miktarda bulunuyor. Diğer bileşimleri arasında omega 6 ve antioksidanlar yer alıyor. Emilimi oldukça yüksek olduğu için yağ krem gibi kullanılıyor. Cildi besliyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.

Argan Yağı Faydaları

Kırışıklıkları azaltıyor ve cildin sıklaşmasını sağlıyor,
Sivilce tedavisine büyük etkisi bulunuyor,
Cildin yumuşamasına yardım ediyor,
Hem kuru hem yağlı ciltler için kullanılıyor,
Hamilelik çatlaklarını önlemekte yararları bulunuyor,
Cildin tahrişini azaltıyor, iltihap kaptığında fayda sağlıyor,
Bitkisel tedavi için de kullanılan argan yağı güneşin zararlı ışınlarıyla stres ve çevre kirliliğine karşı hücrelerin yenilenmesini ve cildin canlanmasını sağlıyor,
Tırnağın kırılgan yapısını güçlendiriyor,
Saçları besliyor, saç kırıklarının oluşumunu gideriyor, yıpranan ve donuklaşan saçlarda parlaklık sağlıyor
Saça, tırnağa, yüze, vücuda ve cildin diğer kesimlerine büyük fayda sağlayan argan yağı nasıl kullanılır? sorusuna argan yağının kullanımında önemli olan püf noktalarını anlatarak cevap vermek gerekirse ;

Argan yağının yüzde daha fazla etki göstermesi için öncelikli olarak yüzün temizlenmesi gerekiyor. Temizlenen yüze birkaç damla argan yağı uygulamak etkisini göstermek için yeterli oluyor. Gün içinde ya da yatmadan önce yüze uygulayacak olanlar yağın birkaç damlasını parmaklarına döktükten sonra parmaklarını birbirlerine sürterek yağın biraz ısınmasını sağlasınlar. Daha sonra da yüz bölgesine hafifçe masaj yaparak uygulasınlar. Bu uygulama yüzü kısa sürede canlandırıyor.

Masaj için en ideal ürünler arasında yer alan argan yağı, duştan sonra temiz vücuda avuç içinde ısıtılarak uygulandığında en etkili sonucu veriyor. Vücut tarafından kolayca emildiği için mesaj sonrası tekrar duş almaya gerek olmuyor.

Yağın saç için kullanımı ise kafa derisinin ıslanacağı kadar uygulama yapılarak oluyor. Daha sonra kafa derisine yavaş hareketlerle masaj yapılıyor. Saç ılık bir havlu ile örtüldükten sonra yaklaşık 30 dakika bu şekilde bekleniyor. Daha sonra da saç yıkanıyor.

Argan yağı tırnaklar için de kullanılıyor. Limon sıkılarak çıkan suya eşit miktarda argan yağı konuluyor. Elde edilen karışımın içinde 15 dakika parmak uçları bekletiliyor. Tırnakların sağlıklı kalması için haftada bir kez bu uygulamanın yapılması gerekiyor.