Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısı, pek çok kişinin yaşamı boyunca tecrübe ettiği, yaygın rahatsızlıklardan biridir. Baş ağrısı türleri içinde en sık rastlananı ‘gerilim tipi baş ağrısıdır’. Gerilim tipi baş ağrısı genellikle stres ve anksiyete ile ilgilidir. Bu ağrı çoğu kez çene, boyun, kafa derisi ve omuzlarda kas gerilmeleriyle eş zamanlı olarak ortaya çıkar. Diğer baş ağrısı türleri sinüs kökenli, küme ve migren tipi baş ağrılarıdır. Hayat tarzını değiştirmek, gevşeme tekniklerini uygulamak ve bilinen ağrı kesicilerden yararlanmak ağrıları ve semptomları hafifletmekte işe yarayabilir. Bitkisel tedaviler de baş ağrılarını önlemeye ve dindirmeye yardımcı olabilir. Ancak herhangi bir bitkisel kür uygulamadan önce uygunluğu ve kullanım biçimi bir sağlık uzmanına danışılmalıdır.
Nane
Çeşitli araştırmalar, alın bölgesine nane yağı sürmenin baş ağrısını hafiflettiği yönündedir. Yine de nane yağını bir baş ağrısı ‘çaresi’ olarak görmek için bilimsel olarak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Veba Otu
Veba otu baş ağrısını önlemek ve migren ataklarını hafifletmek için kullanılabilir. Bu bitki özellikle de gerilim tipi baş ağrılarında etkilidir. Baş ağrısı tedavisinde veba otunun standardize edilmiş ekstraktının alınması tavsiye edilir. Öte yandan bu otun karaciğere dokunduğu vak’alara rastlanmıştır. Bu nedenle migren tedavisi için bu bitki kullanılacaksa, mutlaka bitkisel ilaçlarda uzman bir kişi veya bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Böylece doğru kullanım şekli ve dozajı ayarlanabilir. Hamile veya bebek emziren kadınlar bu bitkiyi kullanmamalıdır.
Gümüşdüğme
Gümüşdüğme uzun süredir baş ağrısı için geleneksel olarak kullanılan bitkilerden biri olmuştur. Özellikle migren tedavilerinde gümüşdüğmenin ismi sıkça geçer. Ancak gümüşdüğmenin az da olsa kan inceltici etkisi vardır ve bu nedenle pıhtı önleyici ilaçlarla birlikte denenmemelidir. Suya, çaya, meyve suyuna damlatılabilir ya da doğrudan alınabilir. Gümüşdüğme yaprağı özünü, hiçbir şeyle karıştırmadan alırsanız ağızda yaralara, dil ve dudak şişmesine yol açabilir. Gümüşdüğmenin standardize edilmiş özü, tablet olarak da satılmaktadır. Ürünleri doğru dozda kullanmak için ürün etiketlerini dikkatle inceleyin.
Zencefil
Baş ağrılarını önlemek için zencefil, sık sık çay şeklinde tüketilen bir bitkidir. Baş ağrısı dışında zencefil genellikle mide sorunları için de kullanılır. Bu nedenle özellikle sonu bulantıya varan baş ağrılarına önerilir. İltihapla mücadele eden bir bitki olmasından dolayı zencefil, gerilim tipi baş ağrılarına iyi gelecektir. Kadınlarda PMS (adet öncesi gerginlik) nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarını da hafifletebilir. Baş ağrısı nedeniyle zencefil çayı içiyorsanız, günde 3 bardak yeterlidir. Çayınızı balla tatlandırabilirsiniz ancak kaynar suya bal karıştırmamaya dikkat edin. Aksi takdirde balın toksik özelliği ortaya çıkar.
Baş Ağrısına İyi Gelen Diğer Bitkiler
Sarı Kantaron
Doğal antidepresan olarak bilinen sarı kantaronun ağrı kesici özelliği fazla bilinmese de gerilim tipi baş ağrılarını hafifletmekte faydalıdır. Sarı kantaron kan dolaşımını hızlandırır ve ayrıca gerilim tipi baş ağrısı sırasında aktif hale gelen bazı metabolik yolları keser. Ancak bu bitki bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle reçeteli ilaç kullanıyorsanız hap, yağ veya tentür şeklinde alınabilen bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
Kedi Otu
Kedi otu günümüzde uyku düzensizliği ve kaygı bozukluğu için olduğu kadar baş ağrıları için de başvurulan bitkilerden biridir. Kedi otu kökleri ve kök sapları kapsül, tablet, ekstrakt ve çay şeklinde kullanılabilir. Bilimsel olarak yeterli kanıt olmamasına karşın, kedi otunun faydaları tamamen devre dışı bırakılmamıştır ve bu rahatsızlıklara ne derece iyi geldiği hala araştırılmaktadır. Kedi otunun 4 ila 6 hafta arası kullanılması güvenlidir. Bazı kişilerde yorgunluk, mide bozulması ve hatta baş ağrısı gibi yan etkileri görülmüştür.