Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısı, her yaş grubunda görülebildiği gibi, ileri yaşlarda daha çok rastlanan, yaşam kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Bel, omurganın en fazla yük taşıyan bölgesidir. Bu bölgedeki en küçük sorun bile günlük hayatı tamamen kısıtlayabilir. Bel ağrısı, kas ve doku zedelenmesi gibi mekanik bir ağrı ise tehlike yaratmaz. Ama sürekli tekrarlayıp, kronik bir hal aldıysa incelenmesi gerekir. Omurga veya disklerden kaynaklanabileceği gibi, kanser türü önemli bir hastalığın bel ağrısı şeklinde yansıması da olabilir. Ya da kalçadaki eklem hastalığı, böbrek taşı veya kumu, safra kesesi ve karaciğerdeki bir sorun da bel ağrıları yaşatabilir.

Bel ve boyun ağrıları, % 85-90 oranında basit ve mekanik (kas kökenli tutulma) ağrılardır. Bu oranın içinde stres kökenli olanları da bir hayli fazladır. Mekanik yani kas spazmı şeklindeki bel ağrıları, o bölgeyi sıcak tutarak ve hafif bir ağrı kesici ilaçla kendiliğinden geçer. Akut gelişen bu ağrının tekrarlama ihtimali azdır. Bel kaslarının omurgaya tutunan bölümünde kasılma yaratan etkenler, ileride kireçlenme ve bel fıtığına sebep olabilir. Bu yüzden, ağrının kronikleşmemesi için, rüzgar, cereyan, klima gibi dış etkenlere, ağır kaldırma, yanlış duruş ve oturuş pozisyonu, aşırı yorgunluk gibi konulara dikkat etmek gerekir.

Bel Ağrısı Nedenleri

Mekanik ağrılar (kas kökenli bel tutulması),
Radyoklopati (fıtığa bağlı ağrılar- disk kayması),
Travmaya bağlı ağrılar (düşme ve vurma gibi)
Kireçlenme ağrıları,
Doğuştan olan kemik anomalileri (iskelet sistemi bozuklukları)
Başka organ sebepli yansıma ağrıları (safra kesesi ve böbrek taşı gibi)
Günlük yaşamda eğilip doğrulma, dönme ve yük kaldırıp taşıma gibi pek çok travmaya maruz kalan bel bölgesindeki ağrılar kronik bir hal alırsa, tıp merkezlerinin ‘’omurga tedavi merkezi’’ ünitelerine gidilmelidir. Burada bel ağrısı tedavisi için, fizik tedavi uzmanı, beyin-sinir cerrahı ve ortopedist ortak bir tedavi geliştirirler.

Bel ağrısına ne iyi gelir?

Ameliyat gerektirmeyen mekanik ağrılarda, masaj, bel bölgesini sıcak tutmak ve rahat edilebilen bir pozisyonda dinlenmek yeterlidir. Kronik ağrılarda ise, uzman masajı, fizyoterapistin önerdiği hareketler ve özellikle yüzme fayda sağlar.