Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?

Bel fıtığı; Bel bölgesinde bulunan omur kemikleri arasında yer alan kıkırdak (disk) yapının yer değiştirmesi sonucu oluşan ağrılı durumların geneline verilen hastalıktır. Kıkırdak dokusu omurganın dayanıklı olmasını, zorlamalara karşı dirençli olmasına, dışarıdan uygulanan sert darbelerin emilmesini ve baskıyı dengeli olarak dağıtılmasın da görev yapar. Kıkırdak dokusu iç ve dış olmak üzere iki kısımdan oluşur. Dıştaki tabakanın yapısı bozulduğunda içte bulunan yumuşak tabaka dışarıya doğru çıkıntı oluşturur ve omurilik kanalında bulunan sinirlere baskı uygulayarak bel ağrısı hissedilmesine neden olur.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel ve bacaklarda hissedilen ağrılar bel fıtığının en önemli belirtilerindendir.
Bacaklarda oluşan uyuşma ve güç kaybı yaşanması,
İdrar yaparken zorlanma ve idrarı tutamamak,
Daha önce yapılan hareketlerin yapılamaması,
Yürürken topallama sorunu yaşanması,
Büyük abdesti yaparken zorlanmak,
Cinsel organda ve makat bölgesinde uyuşmazlıkların olması.
Bilinçsiz şekilde ağır yük kaldırmak veya kaldırılan yükü vücuda eşit oranda dağıtmamak, kıkırdak dokuda ki hücre sayısının azalması, kıkırdak dokuyu besleyen damarlardaki su ve oksijen miktarının azalması, spora başlamadan önce egzersiz yapılmaması, duruş ve oturma bozukluğu, stres ve kalıtsal faktörler başlıca bel fıtığı nedenleri arasında yer alır.

Bel fıtığı tedavisi

Kas gevşetici ve ağrı kesici ilaç kullanılması, egzersiz hareketleri yapılması, sert yatakta yatmak ve fizik tedaviye başlamak bel fıtığı hastalığının düzelmesine fayda sağlar. Hastalığın devam etmesi durumunda bel fıtığı ameliyatı yapılır. Lokal anestezi ile yapılan lazer ile müdahale de iğne baskı yapan kıkırdak dokuya girdikten sonra buharlaştırma işlemi yapılır, sonrasında ağrılar kaybolur ve günlük hayata devam edilebilir.

Bel fıtığı ameliyatından sonra hastalığın tekrar görülme olasılığı vardır. Ameliyattan sonra bel ağrısı, batma ya da yanma hissi yaşanıyorsa; yatarak dinlenmek, sigara içiliyorsa bırakmak, merdivenleri yavaş çıkmak, uzun süreli aynı pozisyonda oturmamak, ağır kaldırmamak, kilo almamak veya fazla kiloları vermek, yataktan kalkma sırasında dikkatli hareket etmek, ani hareketlerden uzak durmak, çömelip eğilirken bel yerine dizleri kullanmak, yatılan yatağın bel sağlığı için uygun olması, düzenli olarak yürüyüş yapılması hastalığın tekrarlamaması için dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Gelen aramalar:

  • belfitigina neiyigelir