Bitkisel Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal akıntı sağlıklı kadınlarda görülen ve normal olarak kabul edilen bir akıntıdır. Nasıl ki göz ve burnun sağlıklı kalabilmesi için gözyaşı ve tükürük salgılarına ihtiyaç varsa vajinanın da sağlıklı kalması için de nemli olması gereklidir. Bu sıvının miktarı kadınlara göre farklılık gösterir. Genellikle şeffaf veya beyaz renktedir ve koku oluşturmaz. Ancak bu sıvının kötü koku oluşturması, normalden fazla artması, rengi kanlı, sarımsı, yeşil ve kahverengi olması bir hastalığın habercisidir. Vajinal akıntısında normalin dışında belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden doktora başvurmak ve uygun tedavi ile tedavi olmak gereklidir. Kadınların kendi kendilerine iyileşmeyi beklemesi hastalığı iyileştirmez aksine hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Vajinal Akıntı Nedenleri

Vajinanın içi asidik bir yapıya sahiptir bu asidi azalmasına sebep olan ilaçlar vajinanın kurumasına ve enfeksiyon olmasına sebep olur.
Vajina içinin sabun ve şampuanlarla sık sık yıkanması,
Vajinanın sık sık nemli kalması,
Hijyen eksikliği,
Vajinal mantarlar,
Deniz ve havuzdan sonra ıslak mayo ile kalınması,
Menopoz ve kadın hastalıkları sebebiyle östrojen hormonunun azalması,
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
Vajina akıntı tek başına görülebileceği gibi hastalığın çeşidine göre ek belirtiler görülebilir. Dış genital organlarda kızarıklık, kaşınma, cinsel birleşme sırasında ağrı, normal zamanlarda ağrı idrar yaparken yanma gibi semtomplar vajinal akıntıya eşlik edebilecek belirtilerdir. Bu belirtiler büyük ihtimalle vajinal enfeksiyon ya da vajinal mantar olduğunun habercisidir.

Doktorlar genellikle akıntıdan örnek alır ve mikroskop altında inceler. Bu şekilde hastalığın ne olduğu ile ilgili kesin tanı konur ve vajinal akıntı tedavisi yapılır.

Enfeksiyon gibi bir durum söz konusu ise antibiyotik verilerek kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Ancak mantar gibi hastalıklarda mantarı yok eden kremlere başvurulur. Mantar keremlerini hastanın kendisinin alıp kullanması sakıncalıdır. Çünkü bazı mantar türleri ilaç kullanılmasına rağmen zamanla o ilaca tepki vermez hale gelir ve bu krem mantarı iyileştirmemeye başlar. Fakat doktor kontrolünde krem kullanmak ve vajinayı kuru tutmak mantarın ilerlemesine engel olacaktır.

Bazı bitkisel tedavi yöntemlerinin de hastalığı yok ettiği ve oluşmasını önlediği belirtmiştir. Civan perçemi, aslanpençesi ve ısırgan otu gibi otların ezilip kaynatılması suretiyle hazırlanan çay belli bir süre içilerek doğal yoldan kadın hastalıkları tedavisi yapmak mümkün olur.