Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun kanaması her yaştan insanın başına gelebilen, burun damarlarının çatlaması sonucunda oluşan kanamalardır. Burun kanaması hafif ya da yoğun bir şekilde yaşanabilir. Düşme, çarpma, burun kırıkları gibi sebepler burun kanamalarının müdahale edilmesini gerektiren şekilleridir. Burun kanamaları miktarı ne olursa olsun, mutlaka bir doktorun müdahale etmesini gerektirmektedir. Burun kanaması geçiren kişilerin, yüksek tansiyon, solunum problemleri, kalp krizleri gibi olumsuzluklarla karşılaşma ihtimali yüksektir.

Burun kanaması nedenleri;

Genelde burun ön tarafından ya da arka tarafından kaynaklanan sorunlardan kanayabilir.
Kuru havalara maruz kalma burun kanamalarını tetikleyebilir.
Burun içyapısından kaynaklanan damarsal problemler, çarpma, düşme, iltihabik durumlar, alerjik sebepler, burun içi ve sinüs tümörleri gibi nedenlerden kanama oluşabilir.
Yüksek tansiyon, kan hastalıkları, hormonal bozukluklar, barsak parazitler, tümörler gibi nedenlerde burun kanamaları meydana getirebilir.
Burun kanaması nasıl durdurulur sorusunun cevabı bilinenin aksine, burun ucundan sıkıştırılarak başın öne eğilmesi ve burnun kalp seviyesinin üzerinde tutulmasıyla kesilir. Birçok kişi başını geriye atarak burun kanaması kesmeye çalışır. Bu oldukça tehlikeli bir durumdur. Kanama olduğunda burun sıkıştırılıp, buz tatbik edilmelidir. Kanama durduktan sonra, tekrar başlamaması için yapılacaklar oldukça kolaydır. Ağır işlerden uzak durmalı, sümkürmemeli, başımızı yukarıda tutup en yakın hastaneye gitmeliyiz. Burun kanaması tedavisi bu şekilde uygulama ile duracaktır.

Durdurulamayan kanamalar da ise, doktor kontrolünde ilaç kullanılması, kimyasal katerizasyon, elektro katerizasyon ve buruna tampon uygulaması yapılması gerekir. Çocuklarda burun kanaması, çoğu zaman ailelerin paniklemesine sebep olur. Daha çok sıcak ve soğuk havaların etkisi ile burun kanaması olduğu bilinse dahi bu durum mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Kan hastalıkları gibi sorunları olan çocukların bu konuda tedavi edilmesi gerekir. Burun kanamasının en önemli sebebi kuru hava olduğu için, özellikle burun içini kâğıt mendille silip kurutmak çocuklarda çok karşılaşılan bir durumdur. Genellikle bu durumlar burun kanaması ile sonuçlanır.

Burun kanamaları bitkisel tedavi yolu ile tedavisi mümkün sorunlardır. Kanama durumunda kesilmiş kuru soğanı burnun altına koyarak, keskin kokunun etkisiyle, kanamanın durmasını sağlayabiliriz. Civanperçemi koklamak, pamuğa tuz ve limon suyu, sirke damlatıp buruna tutmak kanamayı kesecektir.