Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

Hazımsızlık, yemeklerden hemen sonra karnın üst bölgesinde oluşan ağrı, şişkinlik, bulantı, göğüste yanma, gaz, erken doyma hissi, midede yanma olarak kendini gösterir. Hazımsızlık ve şişkinlik birbirinden farklı rahatsızlıklardır. Şişkinlik; bağırsaklardaki çalışma düzeninin bozulmasından kaynaklanan rahatsızlıktır. Hazımsızlık ise; yanlış beslenme, aşırı stres, sıkı takılan kemerler, hızlı yemek yemek alışkanlığı, kafeinli ve gazlı içecekler tüketmek, sigara içmek, yağlı yiyecekler, kızartmalar, fazla alkol kullanımı, mideyi tahriş eden ilaç kullanımı hazımsızlık sorunu yaşanmasını tetikleyen etkenlerdir.

Hazımsızlık, birkaç saat içinde kendiliğinden düzelen bir rahatsızlık olmasına rağmen hazımsızlığa neden olabilecek hastalıkların araştırılması gereklidir. Şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, ülser, yemek borusu iltihabı, safra kesesi taşı, parazit, pankreas iltihabı, sindirim sistemi hastalıkları, hamilelik, aspirin veya romatizmal ilaçların kullanılması ve bağırsak hastalıkları ciddi olarak hazımsızlık sorununun yaşanmasına neden olan hastalıklardır.

Hazımsızlık hastalık değil rahatsızlıktır, bu yüzden yaşam tarzında yapılan değişikliklerle bu rahatsızlık giderilebilir. Fazla ve hızlı yemek yememek, haftanın belirli günlerinde düzenli egzersiz yapmak, kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durmak, baharatlı gıdalardan kaçınmak, düzenli uyumak, sigara alışkanlığını bırakmak, ağır ve yağlı yiyecekler tüketmemek, karnı sıkan dar giysiler giymemek, gece geç saatlerde yemek yememek hazımsızlık nasıl geçer sorusuna en basit cevaplardır. Bu alışkanlıklara dikkat edildiği takdirde hazımsızlık sorunu ortadan kalkar.

Hazımsızlığa ne iyi gelir sorusunaysa posalı, kepekli gıdalar, su ve sıvı yiyecek tüketimi, probiyotik yoğurt kullanımı, et yemekleri azaltılıp sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, taze sıkılmış meyve suları, kafeinsiz bitki çayları, antiasit ilaç kullanımı, nefes egzersizleri cevap niteliğindedir.

Adaçayı, papatya çayı, maydanoz suyu, anason çayı, melekotu, koyunotu, hurma, rezene çayı, zencefil, kakule, sarı kantaron çayı, kişniş, civanperçemi, hardal tohumu, fazla tüketilmediği takdirde kimyon ve karabiber gibi baharatlarda hazımsızlık da bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Hazımsızlık; sindirim ve boşaltım yoluyla ilgili bir rahatsızlık olmasından dolayı birçok hastalığın tedavisinde kullanılan aloe vera bitkisi bu rahatsızlığın giderilmesinde de etki eder. Gökçek aloe vera jel (bitki karışımlı aloe vera şurubu) bitkisel gıda takviyesi olup hazımsızlık sorununa olumlu faydaları vardır.