Kireçlenmeye İyi Gelen Bitkiler Otlar

Kireçlenme eklemlerde oluşan rahatsızlık olarak bilinir. Eklem kireçlenmesi yaşlı hastalığı olarak bilinir ancak gençlerde de sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Kireçlenme yaşayan insanların eklem birleşme yerlerindeki kıkırdak zarar görür. Bu da kireçlenme oluşmasına sebep olmaktadır.

Kireçlenme ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü eklemleri koruyan kıkırdağın zedelenmesi eklemlerin aşınmasına ve hareket etme de kısıtlanmaya yol açmaktadır. Kireçlenmesi olan birinin hareket etmesi zorlaşır. Örneğin merdiven inerken ve çıkarken rahatsız olmaya yürürken istem dışı topallamaya başlar. Bu belirtiler eklem ağrıları ile beraber gelir ve kişinin yaşam kalitesini düşürür. Eklem kireçlenmesi ilk başta ağrı oluşturmaz ama zamanla eklem ağrıları ciddi boyutlara gelmektedir. Bazı durumlarda kireçlenme olan kişinin kıkırdaklarında iltihap meydana gelebiliyor. Bu da hastanın daha fazla ağrı çekmesine ve yürürken zorlanmasına sebep oluyor.

Kireçlenme belirtileri açıklanacak olursa şu şekilde bir sıralama yapmak uygun olur.

Sabahları eklem yerlerinde ağrı ve hareket etmede zorluk,
Dinlenme sonrasında da ağrının meydana gelmesi,
Merdiven çıkmak gibi günlük yapılan bir işin yapılırken zorlaşması ve tutulma.
Bu belirtiler çoğunlukla diz ve kalça eklemelerinin kireçlenmesinde görülür. Yaygın olarak görülmese de el ve bile kireçlenmesine de sık rastlanır. El kireçlenmesinde nesneleri tutmak kavramak belirgin şekilde güçleşir. Ağrı meydana gelir ve bulaşık yıkama el işi örme imkânsız hale gelir. Kireçlenmenin neden olduğu ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Ancak yapılan incelemelere göre fazla kilolu kişilerin kireçlenme ile daha sık karşılaştığını göstermektedir. Yanlış egzersiz de eklemlere ağır yük bindirdiğinden ve eklem birleşim yerlerini zedelediğinden kireçlenmeye neden olmaktadır. Kireçlenmenin genler ile ilişkisi olduğu son yıllarda rastlanan bir bulgudur. Ailede kireçlenme hastalığı olan kişilerin eklem rahatsızlıkları ile karşılaşma riski daha fazladır.

Kireçlenme tedavisi günümüzde maalesef hastanın tamamen iyileşmesini sağlamaz. Kireçlenme tedavisi yapılırken amaç hastayı rahatlatmaktır. Ağrılarını hafifletmek ve hareket etmesini kolaylaştırmak için ilaçlara ve fizik tedaviye başvurulur. Ayrıca kilolu kişilerin zayıflaması sağlanarak diz eklemleri üzerindeki ağırlığın azaltılması sağlanır.

Bazı bitkisel tedavi uzmanları şifalı bitkiler kullanılarak kireçlenmeden kutulanabileceğini söylemektedirler. Özellikle çınar yaprağı çayının kireçlenmenin tedavisinde çok etkili olduğunu belirtilmektedir.