Menisküs Tedavisi Menisküs Belirtileri

İnsanların dizinde bulunan ve eklemelerinin bükülmesini sağlayan bağa menisküs adı verilir. Menisküs bağı sadece dizlerde bulunur ve vücudun başka yerlerinde bulunmaz. Diz bükülürken bu bağ esner ve ayak normal haline getirilirken bu bağ normal şekline kavuşur. Menisküs zedelendiği yani yırtıldığı zaman dizi normal olarak bükmek sorun haline gelir. Çoğu zaman ağrı oluşur. Menisküs bağları aslında çok kuvvetlidirler ve kolay kolay yırtılmaları mümkün değildir. Ancak bir tramvaya maruz kaldıklarında bu bağlar yırtılabilmektedirler. Normal bir düşme ile ve çarpma ile menisküs yırtığı oluşmaz. Ancak ciddi bir darbe alındığı zaman dizde bulunan bu bağlar hasar görür ve çoğu zaman yırtılır. Menisküs olduğundan şüphe eden bir kişinin öncelikle menisküs belirtilerinin kendinde olup olmadığına bakmalıdır.

Menisküs Belirtileri

Dizden gelen farklı sesler,
Dizin ciddi bir şekilde ağrıması ve şişmesi,
Dizi rahatça hareket ettirememe,
Dizin takılması,
Dizin içinde su birikmesi,
Dizin gergin kalması ve şişlik oluşması.
Bu tip belirtilere rastlanıldığında zaman kaybetmeden doktora görünmek gerekir. Doktor hastanın durumuna ve menisküsün ciddiyetine göre tedavi uygulayabilir. Menisküs kendi kendini yenileyebilen bir bağdır. Doktor fazla yırtığın gelişmediği hastalarda cerrahi işlem olmadan menisküs tedavisi uygular. İstirahat etmek dizi yukarı çekmek, baskı uygulayan bandaj takmak gibi yöntemlerle bağların kendini yenilemesi beklenir.

Ancak çok ciddi yırtıklarda doktor menisküs ameliyatı önerebilir. Hatta ileri derecedeki yırtıklarda ameliyat zorunlu hale gelir çünkü hasta hareket etmede yürümede zorluk çeker günlük basit işlerini bile yapamaz duruma gelir. Bunların yanında şiddetli bir diz ağrısı görülür ve hastanın yaşam kalitesi ciddi şekilde düşer.

Menisküs ameliyatı iki şekilde yapılabilmektedir. İlk şekli menisküs bağlarının alınması şeklinde yapılır. Bağların alınması hasta için hem bir avantaj hem de bir dezavantaj oluşturmaktadır. Avantajı hastanın dört beş saat sonra yürüyebilmesi, ameliyattan bir kaç hafta sonra da spora geri dönmesidir. Dezavantajı ise zamanla bağların olmaması sebebiyle dizlerin kireçlenmesi ve dönmelerin meydana gelebilmesidir.

Diğer başvurulan yöntem ise yırtıkların dikilmesidir. Yırtıkların dikilmesi ciddi dikkat ve profesyonellik isteyen bir iştir. Ve her doktorun kolay kolay yapabileceği bir iş değildir ancak dikildiği zaman çoğunlukla menisküs kendini yenileyerek iyileşme gösterir. Buradaki tek sorun hastanın haftalarca koltuk değneği kullanmak zorunda kalmasıdır.