Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Romatizma, eklemlerde, kemiklerde, sinir uçlarında, eklem çevresi dokularda ve iç organlarımızda oluşan ağrılı hastalıkların genel adıdır. Romatizma oluşma sebepleri, genetik olabileceği gibi, yaş, iklim koşulları, cinsiyet, kilo fazlalığı, vücutta oluşan iltihaplar ve kullanılan bazı ilaçlar sayılabilir. Vücudun genellikle bel, kalça ve sırt bölümlerini etkiler. Hareket kısıtlılığı, ağrılar, tutukluk romatizma belirtileri olarak görülür. Romatizma daha çok kadınlarda görülmesine rağmen, erkekler ve küçük yaştaki çocuklarda dahi görülebilmektedir. Bazı psikolojik sebepler ve travmalar da hastalığın ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Romatizma iç organları da etkileyebilir. Bu durumda meydana çıkan belirtiler, kızarıklık, şişkinlik, karın ağrısı, bel ağrısı, güneşe karşı hassasiyet, gözde kızarıklık gibi semptomlar görülebilir. Şişlikler iltihap dolayısıyla oluşur.

Romatizma tedavisi, erken teşhis edilmesine bağlı olarak, daha kolay yapılabilir. Hastalığın takip edilmesi uzun sürelidir. Çünkü belirtiler sürece göre farklılık gösterir. Yapılacak ilaç tedavisi ve fizik tedavisinin neticesinde, hastalıkta tam bir iyileşme sağlanamazsa da, ağrıların hafiflemesi ve hastanın rahatlaması sağlanabilir. Kullanılacak ilaçlar iltihabın kurumasına, şişlik ve ağrıların dinmesine sebep olur. Fizik tedavi kasların güçlendirilmesi için yapılır. Romatizma tedavisinde, ameliyat ilerlemiş vakalarda tercih edilen bir yöntemdir. Vasfını yitirmiş eklemlere destek olabilecek parça ilavesi sonucunda, hastaların günlük aktivitelerini yapması sağlanır.

Romatizma hastalığına maruz kalan kişiler fazla kiloları vermeli ve sürekli olarak beslenmelerine dikkat etmelidirler. Bunun yanısıra fazla soğuk ve sıcak ortamlardan korunmalıdırlar. Hareketsiz kalmamalı, düzenli egzersizler ile kasları güçlendirmeli ve bedeni fazla yormadan istirahate de önem vermelidirler.

Romatizmaya ne iyi gelir diyen ve bu rahatsızlıktan muzdarip olan hastalar için ağrıları dindirerek rahatlamalarını sağlayacak şifalı bitkiler doğru kullanıldığında fayda sağlayacaktır.

Romatizma için bitkisel tedavi yöntemleri de hastalar tarafından oldukça fazla kullanılan yöntemdir. Tedaviye destek amaçlı kullanılabilecek olan, bitkisel tedaviler hastaları ağrılar yönünden oldukça rahatlatacaktır. Romatizmaya iyi gelen bitkiler arasında, yaban mersini, kiraz, maydanoz, karahindiba, kereviz, zencefil, koyungözü, huş ağacı gibi şifalı bitkiler sayılabilir.