Tırnak Batması Bitkisel Tedavisi

Ayak parmağı tırnaklarının keskin köşesi bazen yanlış kesim, bazen dar ayakkabı giyme ve bazen de genetik faktör gibi nedenlerle derinin içine doğru büyür. Bu büyümenin parmağın iltihap kapmasına sebep olması tırnak batması olarak tanımlanmaktadır. Bir çözüm bulunup tırnak batması engellenmese iltihap enfeksiyona dönüşebilir. Bu da çok daha kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Çünkü gün boyunca bedenin bütün ağırlığını ayaklar taşımaktadır. Ayakların zarar görmesi, yürümeye engel teşkil edecek rahatsızlıkların olması, günlük işlerin aksamasına sebep olacaktır.

Ayakkabı seçiminde dikkatli olunmalıdır. Dar, sıkı, sivri burunlu ayakkabı kullanımı gün içerisinde sürekli ayakta duran birisi tarafından tercih edilmemelidir. Spor yapanlar, mesleği hosteslik olanlar ayaklarına daha çok dikkat etmelidir. Aşırı kilolar, her sağlık probleminin nedeni olduğu gibi tırnak batması içinde sorun teşkil etmektedir. Başkasının terliği kullanmamaya özen gösterilmeli, ıslak terlik birden fazla kişi tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü mantar olma riski vardır. Mantar tırnağın batmasına sebep olmaktadır.

Tırnak Batması Belirtileri

Ayak parmağı tırnağının çevresinde ağrı oluşması,
Ayak parmağında şişme,
Parmağın kızarması.
Tırnak batması tedavisi için en çok uygulanan yöntem tırnağın çekilmesidir. Fakat bu kesin çözüm değildir. Çünkü yeniden çıkan tırnağın batma riski vardır. Ayrıca tırnağın yapısı bozulur ve eskisi gibi düzgün çıkmayabilir. Bitkisel tedavi yöntemi olarak ayak parmağına zeytinyağı sürülmesiyle deri yumuşayacaktır. Yumuşayan deri ile tırnak arasına sert bir cisim sokularak hafifçe tırnak kaldırılmaya çalışılmalı ve deriden ayrılan tırnak altına küçük bir kâğıt parçası ya da peçete sıkıştırılmadır. Böylece tırnağın deriye batması engellenmiş olur.

Tırnak batması nasıl geçer?
Tuzlu su içerisinde yarım saat kadar bekletmek bir nebze olsun rahatlatacaktır. En doğru çözüm tırnakların düz kesilip köşelerinin yuvaklaştırılmamasıdır. Sorunun tam olarak ortadan kalkıncaya kadar pamuklu çorap ve geniş ayakkabı giyilmesi büyük fayda gösterecektir.

Tırnak batması ameliyatı en son çare olarak tercih edilmelidir. Basit ve herkes tarafından yapılabilen yöntemler denenmeli çözüm üretilemiyorsa başvurulmalıdır. Hemen her işi yapmak için kullanılan ayakların bakımı birçok şeyden önce gelmelidir.