Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluk sorunu için uyku hapı kullanmak pek çok kişinin haklı olarak çekindiği bir çözüm. Uyku haplarının bağımlılık yapma olasılığı, sersemletmesi ve uyku düzenini uzun vadede iyice bozması gibi yan etkileri sık sık araştırma konusu oluyor. Öte yandan iyi bir uykunun sağlıklı yaşam adına iyi beslenme ve düzenli egzersiz kadar gerekli olduğunu biliyoruz. Şöyle derin, tatlı bir uyku arayışında bitkiler uykusuzluğa karşı doğal çözümlerden biri olabilir.

Eğer sürekli, kronik uykusuzluktan şikayetçiyseniz herhangi bir doğal reçeteden faydalanmadan önce bir doktora başvurmanız tavsiye edilir. Kronik uykusuzluk depresyon, kalp hastalığı, uyku apnesi, akciğer hastalığı ya da diyabet gibi hastalıkların belirtileri arasındadır. Uykusuzluğa iyi gelen bitkileri denemeden önce, bu şikayete neden olan herhangi bir rahatsızlığınızın olup olmadığının belirlenmesi gerekir.
Bitkiler doğadan geldiği için genel olarak güvenli olduklarına, sağlığa zarar vermeyeceklerine inanılır. Oysa bitkilerin de kimyasal bir içeriği vardır ve bitkilerde bulunan bazı maddeler, kimi zaman yan etkilere neden olabilir. Örneğin çeşitli araştırmalar uykusuzluk için en çok önerilen bitkilerden olan kedi otu ve kava kava bitkilerinin karaciğere dokunabileceğini göstermiştir. Hangi bitki olursa olsun, aşırıya kaçmamakta ve bitkilerden dozunda faydalanmakta yarar var. Şimdi gelelim uykusuzluğa iyi geldiği bilinen bitkilere:
Kedi otu: Uykusuzluk için adı en sık geçen bitkilerden biri kedi otudur. Bazı Avrupa ülkelerinde reçetesiz bir uyku ilacı olarak tezgahlarda kedi otu ürünlerine rastlayabilirsiniz. Kedi otunun uykusuzluğa tam olarak nasıl çare olduğu anlaşılamamış olsa da, tahminler bitkinin beyindeki sakinleştirici özellikteki kimyasallar üzerinde etkili olduğu yönündedir. Kedi otunun uyku haplarının aksine, bağımlılık yapmadığı ya da sabahları sersemliğe neden olmadığı belirlenmiştir. Ancak yine de kedi otu herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Klinik deneyler olumlu sonuçlar bildirse de çalışmalar henüz tam bir kesinlik kazanmamıştır.

Kedi otu genellikle yatmadan bir saat önce alınır. Tam etkisini göstermesi bir iki haftayı bulabilir. Kedi otu üç aydan uzun bir süre kullanılmamalıdır. Bitkinin olası yan etkileri arasında sindirim sorunları, baş ağrısı, çarpıntı ve baş dönmesi sayılabilir. Uykusuzluk için kedi otu çayı içilebilir ancak pek çok insan bu çayın kokusunu beğenmediği için kedi otunu kapsül biçiminde almayı tercih etmektedir.
Eğer kedi otu desteği kullanacaksanız, alerji ilacı ya da antidepresan benzeri sinir sistemini etkileyen ilaçlar kullanmamalısınız. Hatta en iyisi düzenli herhangi bir ilaç kullanıyorsanız kedi otu desteği almamanız. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrası, alkolle birlikte ve karaciğer rahatsızlığının olduğu durumlarda da kedi otunun sakıncalı olabileceği belirtilmiştir. Kediotu desteği alacaksanız ilk önce bir uzmana danışmanız önerilir.
Papatya: Papatya çayı geleneksel bir doğal uyku yardımcısıdır. Bu bitki çayı kaygı giderici ve sakinleştirici özellikteki papatya çiçeğinden yapılır. Papatyanın hafif derecede yatıştırıcı özellikte olduğu bilinmektedir. En zararsız bitkilerden biri olarak kabul edilen papatyaya karşı alerjik bünyeler dikkatli olmalıdır. Az da olsa papatya alerjisi olan kişiler söz konusudur.

Yatmadan yarım saat önce bir bardak papatya çayı rahatlatıcı olacak ve uykuyu geçişi kolaylaştıracaktır. Uyku saati öncesi sakin bir ortamda, sıcak bir bardak bitki çayı içmenin stresi azaltan ve psikolojik olarak da insanı uykuya hazırlayan bir ritüel olduğu söylenebilir.
Sarı kantaron: Bitki alanında yapılan çalışmalar sarı kantaronun en çok başvurulan bitkisel desteklerden biri olduğunu gösterir. Hafif şiddetteki depresyon, kaygı ve uyku bozuklukları için tavsiye edilir. Bitkinin içerdiği hiperisin maddesinin yatıştırıcı özellikte olduğu tespit edilmiştir.

Şerbetçi otu: Şerbetçi otu bira yapımında kullanılan bir bitkidir ancak uykudan önce alkol kesinlikle önerilmediği için, en iyisi bitkiyi çay şeklinde tüketmek olacaktır. Her ne kadar alkolün uykuya geçişi kolaylaştıracağı düşünülse de aslında tam tersi, alkol uyku kalitesini bozar ve üstelik karaciğere de son derece zararlıdır. Şerbetçi otunun acı tadını bastırmak için papatya ya da melisa ile karıştırarak içebilirsiniz.