Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Kilo vermek, zayıflamak ve sağlıklı yaşamak için spor yapmanın önemi tartışılmaz. Spor yaparak sağlıklı kalmak, genç yaşta yaşlanmamak, cildin kırışmaması ve fit kalmak mümkündür. Yürümek yada koşuya çıkmak birçok kişinin tercih ettiği en kolay spor türleridir. Spor salonuna gidemiyorsanız, pilates, yoga, yüzme gibi sporları yapamıyorsanız yürüyüş, koşu yada bisiklete binmek en kolay yapabileceğiniz spor türleri arasındadır.

Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Sabahları erken uyanarak yarım saat kadar yürümek, hem zihninizin açılmasına, beyninizin daha iyi çalışmasına hem de vücudunuzun esnemesine sebep olacaktır. İşte gitmeden önce erken kalkarak yarım saat kadar düzenli spor yaptığınızda farkı siz de göreceksiniz. Eğer erken kalkamamaktan yakınıyorsanız akşamları da çıkabilirsiniz. Eşiniz ile yada bir arkadaşınız ile akşam üstü güneş batmadan önce yapacağınız birkaç saatlik yürüyüş ile sağlıklı bir hayat sürmeniz mümkündür. Tabii kilo vermek yada sağlıklı yaşamak istiyorsanız bu sporu düzenli ve tempolu bir şekilde yapmalısınız. Ancak düzenli yapılan spor ile kilo verilebilir yada sağlıklı kalınabilir. Aheste yada yada yavaş yürüyüş yerine tempolu bir şekilde yürümelisiniz.

Yürümek Sağlıklı Kalmanıza Yardımcı Olur

Birçok uzman hemen hemen her yaştaki kişiye yürüyüş yapmasını tavsiye eder. Tabii yapılacak yürüyüş belli bir tempoda olmalıdır. Yapacağınız sporun saati ve hızı yaşınıza göre değişiklik gösterir. Orta yaşın üzerindeki kişiler, yüksek tansiyonu olan kişiler ve şeker hastası olan kişiler bunun için önce doktora danışmalıdır. Ayrıca yemeklerden sonra tok karınla yürümemeye dikkat edin. Aç karnına daha uygundur. İşte yürümenin faydaları şöyledir:

Kemikler için son derece faydalıdır. Bu yüzden osteoporoz yani kemik erimesini engeller.
Kalp dostudur. Kalbiniz bu sayede güçlenir.
Bu sporun düzenli yapılması vücuttaki endorfin salgılanmasını arttırır. Bu sayede moral bozukluğunuz düzelir, kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için de gereklidir. Hareket eden insanlar daha kolay kilo verirler. Uzmanlara göre 10.000 adım atarak kilo verebilirsiniz. Tabii 10.000 adım deyince gözünüz korkmuş olabilir. Fakat evde, işte attığınız adımları düşünürseniz bunun çok olmadığını görebilirsiniz.
Fiziksel ve ruhsal denge sağlar. Stresten uzaklaşmanıza yardım eder.
Tüm kemik ve kas sisteminizi çalıştırır.
Özellikle ormanda, kırlarda yani yeşil alanlarda oksijenin bol olduğu yerlerde, temiz hava da alacaksınız. Temiz hava ile akciğerler güçlenir. Bronşit rahatsızlığı olan kişiler de sabahın erken saatlerinde oksijeni bol olan alanlarda yürüyebilirler.
Yapılan araştırmalar düzenli yürümenin kalp krizine yakalanma riskini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmalarda düzenli spor yapan kişilerin diğer kişilere göre erken ölüm riskinin daha az olduğu ortaya çıkmıştır.
Bel ve sırt ağrılarını azaltır.
Metabolizmayı hızlandırır.
Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Aynı zamanda uykusuzluğa karşı da etkilidir. Düzenli uyku sağlar.
Yürümek kolesterolü düşürür.
Yürümek için vaktinizin olmadığından yakınıyorsanız, kendinize en azından adım atmak için vakit oluşturabilirsiniz. İş yeriniz yakınsa araba yerine yürüyerek gitmeyi tercih edin. Yada evinize asansör yerine merdivenleri kullanarak çıkın. Tabii ormanda yada yeşil alanlarda düzenli spor yapacaksanız, uygun kıyafetler giymeye dikkat edin. Eşofman takımı ve spor ayakkabı giymeye özen gösterin.