Nanenin Faydaları | Şifali Bitkiler

Nanenin Faydaları

5 yıl önce
Nanenin Faydaları

Nane hoş kokusu ve ferahlatıcı tadıyla günlük hayatımızda sıkça yer alır. Bitkilerle arası olmayanlar bile bazen bir diş macunu, bazen de bir kafede sipariş ettikleri limonata sayesinde, istemeden de olsa naneye günlük yaşamlarında yer vermiş olurlar. Eğer bitkilerden daha bilinçli bir şekilde yararlanmaya karar verdiyseniz, naneli ürünler kullanmak kadar taze nane tüketmeyi de düşünebilirsiniz.
Nanenin bilinen pek çok faydası vardır ve bunların başında sindirim sorunlarına iyi gelmesi, hazmı kolaylaştırması gelir. Nane yağı ya da nane çayının faydaları sık sık karşımıza çıkıyor ve taze nane yaprakları yemenin sağlığa olumlu katkısı da onlardan geri kalmıyor. Salatalarınıza, çayınıza ya da soğuk içeceklerinize katarak tüketebileceğiniz nane yapraklarının faydalarına bir göz atalım.
Sindirimi Düzenler
Nanenin içerdiği etkin madde mentol sayesinde nanenin hazmı kolaylaştırdığı, mide kramplarına iyi geldiği ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağladığı bilinmektedir.
Bulantıyı Bastırır
Araba veya tekne tutması nedeniyle mideniz bulandığında yakınlarınızda nane varsa, bulantıyı bastırması için yararlanabilirsiniz.
Nefesi Tazeler
Taze nane yaprağı çiğnemek nefesinize hoş bir koku katarken, size de ferahlık duygusu verir. Zaten bitki en çok bu özelliği sayesinde gargara ya da diş macunu gibi pek çok ağız bakımı ürününde yer alır. Ayrıca bitkideki doğal kimyasallar, ağız kokusuna neden olan bakterileri yok eder.
Vitamin ve Mineral Deposudur
Vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve mineral bakımından nane, zengin bir bitkidir. Manganez, A vitamini, C vitamini, demir, B2 vitamini, potasyum, kalsiyum ve fosfor nanenin faydalı bitkiler arasında yer almasını sağlayan zengin içeriğini oluşturur. Kansızlık şikayeti olanlar taze nane yapraklarını salatalarına ekleyebilirler.
İdrar Söktürücüdür
Nanenin idrar söktürücü özelliği vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlayacaktır. Vücudunun su tutmasından, ödemden şikayetçi olanlar da naneden faydalanarak su atmayı kolaylaştırabilir. Ancak yine de bol su içmeyi ihmal etmemeli ve vücudu asla susuz bırakmamalısınız. Arada bir içme suyunuza nane ve limon atarak ödemleri savuşturmayı deneyebilirsiniz.
Solunum Yollarını Rahatlatır
Naneden bulunan rosmarinik asit adlı madde, solunum yollarını temizleyen ve iltihap önleyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle nane, pek çok astım ve alerji hastasına önerilen bitkiler arasında yer alır.
Önlemler ve Uyarılar: Nane karaciğer hastalarına ve reflü, ülser benzeri mide rahatsızlıkları olanlara önerilmez. Her bitkide olduğu gibi nane tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır. Salata ve içeceklerin yanında tüketmeniz normaldir ancak nane kürü uygulamak istiyorsanız, mutlaka bir uzmana danışarak hangi süreyle, ne miktarda nane tüketmenizin uygun olacağını öğrenmeniz gerekir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık